NARTY BIEGOWE TREKKING NORDIC WALKING
nartybiegowe.biz.pl
NARTOROLKI

NARTOROLKI - letnia szansa na "zimowe" biegi

Na nartrolkach SWENOR trenuje Justyna Kowalczyk oraz Peter Northug.  


    

Justyna Kowalczyk trenuje na nartorolkach                                                   Petter Northug zwycięzca biegu 15 km techniką dowolną  
fot. Marek Podmokly/Agencja Gazeta                                                                   na Mistrzostwach Świata w  Val di Fieme


NARTOROLKI - letnia szansa na "zimowe" biegi

Mimo naszych usilnych zaklęć zima zawsze się kończy - szkoda rozstać się z nartami biegowymi, może warto trenować biegi na nartorolkach.
Nartorolki często przedtawiane są jako zastępcza forma treningu biegu na nartach biegowych. To prawda, ale ten kto spróbuje będzie wiedział, że to także zupełnie samodzielny rodzaj aktywności fizycznej. Praca rąk i ramion jest naprawdę intensywna. Trudno wskazać podobną dyscyplinę w ktorej tak intensywnie pracują górne części ciała. Koła nartorolek są relatywnie szerokie i odwiednio miękke aby zapewnić wysiłek przy odbiciu kijami. Eksperymenty jazdy na zwykłych rolkach z kijami do odpychania się to nie to samo.
Proponujemy nartorolki norweskiej firmy SWENOR oraz czeskie
DRLIK i polskie ROLLSPEDD.
Nartorolki oferowane są w wersji do stylu klasycznego (klasyk) oraz do stylu dowolnego (łyżwa, skate).
Nartorolki biegowe konstruowane są na szynie nośnej kompozytowej (najczęściej drewno i włókna szklane) lub aluminiowej.


Rodzaje nartorolrek

Bardzo ogónie mówiąc istnieją dwa rodzaje nartorolek:


Nartorolki biegowe - zwane też jako nartorolki treningowe

Ich przeznaczeniem jest trenowanie "narciarstwa biegowego" bez śniegu. Są tak skonstrowana aby bieg na nich był jak nanbardziej zbliożony do biegu na nartach biegowych. Konsekwetnie też istnieją nartorolki treningowe przeznaczone do stylu klasycznego oraz odrębne do stylu łyźwowego czyki dowolnego.
Najczęściej trenują na nich narciarze biegowi ale sa także znakomitą metodą treningu i sprawiają dużą przyjemność takze tym którzy nigdy wczeniej nie biegali na nartach. Bardzo istotne jest także to że dzięki intensywnej pracy rąk w trenowane są także mięśnie ramion i kręgosłupa w stopniu znacznie wyższym niż w wielu innych rodzajach aktywności.

Nartorolki terenowe a właściwie roki terenowe np. SKIKE Skike (czyt. skajk) to nowy sprzęt sportowy, stworzony z myślą o tych, którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Skike są czymś na pograniczu rolek i nartorolek, jeździmy na nich stylem łyżwowym lub klasycznym  używając kijków. Niektóre nowe modele dają także możliwość jazdy stylem klasycznym. Wyposażone w duże pompowane koła które umożliwają jazdę nie tylko na równym asfalcie czy betonie ale takze po nierównym np utwardzone ścieżki leśnie i parkowe itp. Posiadające skuteczne hamulce zwiększające bezpieczeństwo, mocowane do własnych wygodnych butów, by w razie konieczności zdjąć Skike i ominąć fragment trasy, którego nie da się pokonać narolkach.
Czym są nartorolki treningowe czyli biegowe

Nartorolki zostały skonstruowane do treningu imitującego bieg nartach biegowych. Nartorolki zostały wprawdzie wymyślone jako letnia forma treningu narciarzy biegowych, jednak o jazdę na nartorolkach może uprawiać każdy. Biegając na nartorolkach poza ogólną frajdą  trenujemy mięśnie łydek, uda, pośladki, brzuch, mięśnie ramion  i mięśnie grzbietowe. 

 

Ze względu na materiały konstrukcyjne nartorolki dzielimy na:
nartorolki kompozytowe dzięki odpowiedniej elastyczności szyny znacznie lepiej oddają poczucie biegania na śniegu. Kompozytowe nartorolki dobrze tłumią wibracje – są więc bardziej uniwersalne bo ze względu na stan nawierzchni. Zastosowanie specjalnych materiałów do produkcji takich szyn wpływa oczywiście na wyższą cenę.
 

nartorolki aluminiowe są sztywne, szyna jest pusta w środku, co odczuwa się szczególnie na nierównościach asfaltu - przy dłuższym treningu na słabej nawierzchni może to być bardzo uciążliwe. Atutem nartorolek aluminiowych jest niższa cena – mogą to być więc pierwsze nartorolki aby poznać „na czym to polega”.

Ze względu na styl jazdy nartorolki dzielimy na:

Nartorolki do stylu klasycznego – jedziemy na nich jak na nartach klasykiem. Koła maja ok. 45 mm szerokości i 70 mm średnicy. Przednio koło ma hamulec przed ruchem wstecznym (obraca się tylko do przodu). Niektóre  modele nartorolek mają także hamulec służący do stałego zwiększenia oporu dla uzyskania lepszego efektu treningowego. Nowinką techniczną zaprezentowaną na początku 2013 roku jest hamulec tarczowy służący zwiększeniu bezpieczeństwa. Impuls do hamulca przekazywany jest bezprzewodowo z kijków.
 

Nartorolki do stylu dowolnego – jedziemy na nich podobnie jak łyżwą na nartach lub na łyżworolkach. Szyna jest krótsza niż przy nartorolkach klasycznych, nie ma koła hamującego. Koła są węższe niż do klasycznych- mają ok. 24 m  i 100 mm średnicy.

Wiązania i buty
Do natorolek używa się takich samych wiązań i butów jak do nart biegowych. Oczywiście najlepsze są buty biegowe w wersji letniej - są nieocieplane. Można jednak zacząć na początek od butów zimowych.
Wiązania i buty powinny być odpowiednie do stylu jazdy czyli do stylu klasycznego lub dowolnego. Mogą być  buty skiathlonowe (combi do klasyka i stylu dowolnego).  
 

Kije
Używa się kije jak do nart biegowych z widiowym grotem. Renomowani producenci kijów do nart biegowych mają w swojej ofercie takie kije. Np. LEKI Sport blade carbon, Titanium Vario (ze względu na regulowaną długość mogą być stosowane do obu stylów) oraz 'Skate Blade Airfoil' do stylu dowolnego.
W wersji oszczędnej pozostaje wymiana grot kija na widiowy odporny na ścieranie o asfalt lub beton. Takie końcówki widiowe są w naszej ofercie.
 

Rękawiczki
Niezbędne są także rękawiczki ochronne np. takie jak do nordic walking lub rowerowe.

Kask i ochraniacze
Rozsądek nakazuje używać kask i ochraniacze na łokcie i kolana.Nartorolki terenowe Skike
nartorolki terenowe Skike v8 LIFT CROSS 2R

Skike (czyt. skajk) to nowy sprzęt sportowy, stworzony z myślą o tych, którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Skike są czymś na pograniczu rolek i nartorolek, jeździmy na nich stylem łyżwowym używając kijków. Niektóre nowe modele dają także możliwość jazdy stylem klasycznym.

Twórca Skike Austriak Otto Eder marzył, aby stworzyć sprzęt uniwersalny, który w lecie zastąpił by mu narty biegowe, na którym mógłby poruszać się nie tylko po asfaltowych drogach i by można używać go także w terenach górskich. Tak powstały Skike wyposażone w duże pompowane koła do jazdy po nierównym terenie, posiadające skuteczne hamulce zwiększające bezpieczeństwo, mocowane do własnych wygodnych butów, by w razie konieczności zdjąć Skike i ominąć fragment trasy, którego nie da się pokonać narolkach. > więcej


Gdzie biegać na nartorolkach?


Droga Wiartel - Zamordeje Na pierwszy rzut oka nie jest łatwo ale jeżeli lepiej się rozejrzeć to znajdziemy w okolicy jakiś równy i bezpieczny kawałek asfaltu lub betonu. Bardzo atrakcyjne pod tym względem są tereny gdzie zlokalizowane są elektrownie wiatrowe - do wszystkich prowadzą praktycznie nieużywane drogi asfaltowe.

Tym którym blisko no Mazury polecam do trenigu piekny odcinek leśnej drogi w Puszczy Piskiej od wsi Wiartel do zatoki Zamoredeje. W pobskiej wsi Jaśkowo znajduje się  Gościniec u Magdy  gdzie można wypożyczyć nartorolki.

Facebook  >https://www.facebook.com/GosciniecUMagdyJaskowo

 

 
 

 

 

 

  

 

1) Gdzie na nartorolki  http://www.biegowki24.pl/gdzie-na-nartorolki/
2) Serwis poświęconym wrotkom - znajdziecie tam informacje o dogodnych miejscach do biegania  - tam także forum dyskusyjne
http://wrotkarstwo.pl/

3) Dla mieszkańców Warszawy przydatne informacje także w artykule >  Gdzie w Warszawie pojeździsz na rolkach?

Polecamy: 
Portal
www.biegówki24.pl - wiele informacji pożytecznych dla narciarzy biegowych i nartolkowych.
Portal  
www.nartorolki.pl – jeszcze w trakcie rozbudowy ale już teraz znajdziecie na nim wiele przydatnych informacji m. in:
>
Nartorolki -Poradnik dla początkujących  a w nim nst. porady: 

1. Jak wybrać dla siebie najlepsze nartorolki?
2. Czym różnią się poszczególne modele nartorolek?
3. Dlaczego rolki Skike nie są nartorolkami?
4. Czy można biegać stylem łyżwowym na nartorolkach do klasyka i odwrotnie?
5. W jaki sposób zamontować wiązania do nartorolek?
6. Czy zamiast kupować nartorolki mogę wykorzystać moje łyżworolki i kije do nordic walking?
7. Jak dobrać kije do nartorolek?
8. Czy mogę używać kijów do biegówek?
9. Jak dobrać rodzaj kółek?
10. Dlaczego nartorolki są tak drogie?
11. Czy mogę sam zbudować nartorolki? Czy brać pod uwagę zakup nartorolek wykonanych „metodą chałupniczą"?
12. Czy mogę używać do nartorolek moich butów do biegówek?
13. Jakie wybrać wiązania do nartorolek?
14. Jakie są najbardziej znane marki nartorolek?
15. Jakie ochraniacze ubrać na nartorolki?
16. Gdzie biegać na nartorolkach?
17. Jak hamować na nartorolkach?
18. Które nartorolki biegowe są lepsze - terenowe czy na asfalt?
19. Czy opanowanie jazdy na łyżworolkach i biegówkach oznacza umiejętność biegania na nartorolkach?
20. Czy nartorolki wymagają konserwacji?
21. Czy należy smarować lub wymieniać łożyska w nartorolkach?
22. Które rolki są lepsze: kompozytowe czy aluminiowe?


Nartorolki biegowe sklep w Warszawie zaprasza !!!

 


STRONA GŁÓWNANARTY BIEGOWEButy i wiązania do nart biegowychKIJE DO NART BIEGOWYCHOdzież i dodatki na narty biegoweOkulary na narty biegoweNARTOROLKI NORDIC WALKINGTREKKINGWypożyczalnia nart biegowych i nartorolekKontaktGaleria obrazówMapa witryny